PEDAGOGIUM WSPR

W związku z odmową podpisania wniosku o przedłużenie działalności PEDAGOGIUM WSPR przez współzałożyciela Uczelni - Marka Konopczyńskiego, Pedagogium Wyższa Szkoła Pedagogiki Resocjalizacyjnej w Warszawie jest w stanie likwidacji i nie prowadzi rekrutacji na studia.



Pedagogium Wyższa Szkoła Pedagogiki Resocjalizacyjnej w Warszawie została utworzona jako uczelnia niepubliczna przez Academos sp. z o.o. w 2004 r. i decyzją MNiSSW uzyskała uprawnienia do prowadzenia studiów pierwszego stopnia (licencjackich) na kierunku pedagogika (specjalność Resocjalizacja społecznie nieprzystosowanych). W 2007 roku uzyskała uprawnienia do prowadzenia kształcenia na kierunku pedagogika na poziomie studiów drugiego stopnia (uzupełniających magisterskich) oraz uprawnienia do prowadzenia studiów pierwszego stopnia (licencjackich) na kierunku praca socjalna. Pierwszym rektorem
Pedagogium WSPR był dr Marek Konopczyński, pierwszym kanclerzem uczelni Jacek Budner. W 2010 r. Marek Konopczyński, po konflikcie personalnym z Jackiem Budnerem (współzałożycielem uczelni), podjął decyzję o likwidacji uczelni. Obecnie Pedagogium WSPR jest w trakcie likwidacji i nie prowadzi rekrutacji nowych studentów na studia.

Pedagogium Wyższa Szkoła Pedagogiki Resocjalizacyjnej w Warszawie swą nazwą nawiązuje do działających w Polsce międzywojennej dwuletnich seminariów kształcących nauczycieli szkół podstawowych o nazwie Pedagogium oraz funkcjonujących przy uniwersytetach niemieckich do XIX w. zakłady dla kandydatów na studia. Pierwsze Pedagogium założył Ph. Melanchton w XVI w. w Wittenberdze, później powstało Pedagogium Szczecińskie. Pedagogium Szczecińskie inaczej Pedagogium Książęce było głównym ośrodkiem życia naukowego i edukacji w Szczecinie w wiekach XVI i XVII. W latach czterdziestych XVI w. dwór książąt szczecińskich przystąpił do realizacji projektu utworzenia w Szczecinie uniwersytetu. W efekcie tych działań powstało jednak tylko Pedagogium. Było to twór pośredni między szkołą elementarną (łacińską), a szkołą wyższą. Dokument fundacyjny pochodzi z roku 1543, szkoła rozpoczęła działalność rok później. Wkrótce też - dzięki rozwojowi szczecińskich drukarni - powstał księgozbiór Pedagogium, wzbogacony książkami pochodzącymi z biblioteki księcia Filipa II szczecińskiego. Dopiero na początku XII w. poziom nauczania w Pedagogium osiągnął stopień akademicki. W roku 1667 Pedagogium zostało zamknięte, jego funkcję przejęło Gimnazjum Karolińskie utworzone przez Szwedów panujących wówczas w Szczecinie. Do bardziej zasłużonych absolwentów Pedagogium należą: Paul Friedeborn oraz Johannes Micraelius (później również rektor).

Pedagogium Wyższa Szkoła Pedagogiki Resocjalizacyjnej prowadziła studia pierwszego (licencjackie) i drugiego stopnia (magisterskie) na kierunku Pedagogika (pedagogika resocjalizacyjna) w specjalności Resocjalizacja społecznie nieprzystosowanych.

Tags: PEDAGOGIUM | PEDAGOGIUM WYŻSZA SZKOŁA PEDAGOGICZNA WARSZAWA | PEDAGOGIKA | RESOCJALIZACJA | PEDAGOGIKA STUDIA | RESOCJALIZACJA STUDIA | PEDAGOGIUM SZCZECIŃSKIE | PEDAGOGIUM KSIAŻĘCE